0

Deer Run claims title
Team runs away with first on record-breaking day

CONYERS - Deer Run claimed the top spot, scoring an impressive 773 points - 239 more than second place Covington YMCA - in the Rockdale Swim League County Championship meet Saturday at Johnson Park.

Forty-eight new records were set in the 88 events, with Deer Run claiming the most at 19. Covington YMCA had 13 new records: Honey Creek broke six, followed by Irwin Place (5), Westchester Lakes (3) and Meadowbrook (2).

Breaking the records for Deer Run were Conner Touchstone (boys 6-and-under 50-yard freestyle and 25 freestyle), Delaney Willette (girls 7-and-8 50 freestyle, 100 individual medley and 25 breaststroke), Dax Willette (boys 9-and-10 25 freestyle, 100 individual medley and 25 breaststroke), Taylor Horton (boys 15-and-over 100 freestyle), Noah Thompson (boys 11-and-12 50 freestyle and 100 individual medley), Logan Gunzenhauser (boys 15-and-over 50 freestyle and 50 backstroke), Madison Ingram (girls 15-and-over 100 individual medley) and Carrie Cooper (girls 13-and-14 50 backstroke).

New relay records by the Dolphins were set in the boys 9-and-10 100 freestyle, the boys 11-and-12 200 medley, the boys 15-and-over 200 medley and 200 freestyle.

Covington YMCA's new record holders are Stephen Payne (boys 9-and-10 50 freestyle), Heather Stanley (girls 11-and-12 100 freestyle and 50 backstroke), Jack Mitchell (boys 13-and-14 100 individual medley, 50 backstroke and 50 breaststroke), Joey Ellwanger (boys 13-and-14 100 freestyle, 50 freestyle, 50 butterfly), Kit King (girls 11-and-12 50 freestyle), as well as the girls 7-and-8 100 medley relay and the boys 13-and-14 200 medley and 200 freestyle.

Honey Creek's Amanda Armstrong (girls 9-and-10) had three records in 25 freestyle, butterfly and backstroke. Betsy Potter (girls 13-and-14) set records in the 100 individual medley and 50 butterfly. The girls 9-and-10 relay also posted a mark for Honey Creek in the 100 freestyle.

James Lane (boys 7-and-8) notched records for Irwin Place in the 50 freestyle and 100 individual medley. Daniel Mayers (boys 6-and-under) added a mark in the 25 backstroke while Matthew Tibbetts (boys 15-and-over) registered a new record in the 50 butterfly. Irwin Place's girls 9-and-10 relay set the record in the 100 medley.

Westchester Lake earned its records with team efforts. The boys 7-and-8 team took the 100 medley and freestyle, while the girls 7-and-8 claimed the 100 freestyle

For Meadowbrook, Jacob Allen (boys 9-and-10) grabbed the record in the 25 butterfly, while the boys 9-and-10 relay team posted the new fastest time in the 100 medley.

In the older classifications, Deer Run and Covington each had three swimmers score 30 points for their team.

Scoring 30 for the Deer Run were Ingram, Delaney Willette and Dax Willette.

Mitchell and Ellwanger tied with 30 points each followed by Emma Kate Leach (6-under).

Also winning their age bracket were Honey Creek's Armstrong and Potter (13-and-14) with Irwin Place's Lane and Tibbetts.

Manny Fils can be reached at manny.fils@newtoncitizen.com.

Boys

6-and-under

50-Yard Freestyle: 1. Conner Touchstone (Deer Run) 1:09.48; 2. Keller White (Deer Run) 1:27.87; 3. Nick Mitchell (Covington YMCA) 1:32.89; 4. Hunter Kersch (Honey Creek) 1:35.06; 5. Liam Amman (Covington YMCA) 1:35.12

25-Yard Freestyle: 1. Conner Touchstone (Deer Run) 31.59; 2. Nick Mitchell (Covington YMCA) 39.17; 3. Keller White (Deer Run) 39.95; 4. Ethan Simpson (Deer Run) 42.33; 5. Daniel Mayers (Irwin Place) 42.63

25-Yard Backstroke: 1. Daniel Mayers (Irwin Place) 32.04; 2. Conner Touchstone (Deer Run) 39.13; 3. Liam Amman (Covington YMCA) 43.11; 4. Nick Mitchell (Covington YMCA) 44.14; 5. Hunter Kersch (Honey Creek) 45.56

100-Yard Freestyle Relay: 1. Covington YMCA (no names) 2:42.26

7-and-8

50-Yard Freestyle: 1. James Lande (Irwin Place) 41.17; 2. Conner Bayless (Meadowbrook) 54.55; 3. Bailin Baxter (Westchester Lakes) 56.10; 4. Wyatt Hamby (Irwin Place) 57.20; 5. Nick Hendrix (Westchester Lakes) 58.89

100-Yard Medley Relay: 1. Westchester Lakes A (Colin Kennelly, Will Kimsey, John Michael Parker, Bailin Baxter) 2:00.41; 2. Irwin Place A 2:12.08; 3. Meadowbrook 2:40.31

25-Yard Freestyle: 1. Daniel Lavelle (Covington YMCA) 20.05; 2. Will Kimsey (Westchester Lakes) 20.17; 3. Conner Bayless (Meadowbrook) 22.70; 4. Carson Frost (Covington YMCA) 23.07; 5. John Michael Parker (Westchester Lakes) 24.04

100-Yard Individual Medley: 1. James Lane (Irwin Place) 1:42.11; 2. Will Kimsey (Westchester Lakes) 2:02.78; 3. Daniel Lavelle (Covington YMCA) 2:03.86

25-Yard Butterfly: 1. James Lane (Irwin Place) 23.56; 2. Conner Bayless (Meadowbrook) 31.85; 3. Colin Kennelly (Westchester Lakes) 34.05; 4. Jack Conner Friddell (Covington YMCA) 48.06

25-Yard Backstroke: 1. Nick Hendrix (Westchester Lakes) 28.96; 2. Wyatt Hamby (Irwin Place) 31.43; 3. Jacob Engelbracht (Meadowbrook) 33.25; 4. Brendan Amman (Covington YMCA) 34.57; 5. Jacob Golden (Irwin Place) 34.88

25-Yard Breaststroke: 1. Will Kimsey (Westchester Lakes) 25.88; 2. John Michael Parker (Westchester Lakes) 26.30; 3. Carson Frost (Covington YMCA) 29.00; 4. Daniel Lavelle (Covington YMCA) 31.31; 5. Jacob Golden (Irwin Place) 36.01

100-Yard Freestyle Relay: 1. Westchester Lakes A (Bailin Baxter, C.J. Hardnett, Arya Joshi, Will Kimsey) 1:19.76; 2. Meadowbrook A 2:23.51; 3. Irwin Place A 2:30.94

9-and-10

50-Yard Freestyle: 1. Stephen Payne (Covington YMCA) 38.27; 2. Aaron Thompson (Deer Run) 38.99; 3. Marty Murphy (Meadowbrook) 40.66; 4. Jacob Bowers (Honey Creek) 40.70; 5. Luke Vaughn (Meadowbrook) 42.47

100-Yard Medley Relay: 1. Meadowbrook A (Marty Murphy, Sean Shields, Jacob Allen, Luke Vaughn) 1:24.07; 2. Deer Run A 1:31.65; 3. Westchester Lakes A 1:33.38

25-Yard Freestyle: 1. Dax Willette (Deer Run) 16.01; 2. Stephen Payne (Covington YMCA) 17.26; 3. Sean Shields (Meadowbrook) 18.86; 4. Aaron Thompson (Deer Run) 18.90; 5. Max Kaiser (Deer Run) 19.57

100-Yard Individual Medley: 1. Dax Willette (Deer Run) 1:26.26; 2. Jacob Allen (Meadowbrook) 1:27.42; 3. Sebastian Mosley (Westchester Lakes) 1:51.93; 4. Marty Murphy (Meadowbrook) 1:56.58

25-Yard Butterfly: 1. Jacob Allen (Meadowbrook) 17.26; 2. Aaron Thompson (Deer Run) 23.01; 3. Marty Murphy (Meadowbrook) 23.76; 4. Sebastian Mosley (Westchester Lakes) 24.01; 5. Brooks Benton (Covington YMCA) 25.26

25-Yard Backstroke: 1. Stephen Payne (Covington YMCA) 21.72; 2. Jacob Simpson (Covington YMCA) 22.97; 3. Max Kaiser (Deer Run) 23.49; 4. Hudson Newberry (Irwin Place) 23.61; 5. Darius Simmons (Westchester Lakes) 24.90

25-Yard Breaststroke: 1. Dax Willette (Deer Run) 21.51; 2. Jacob Allen (Meadowbrook) 22.00; 3. Sean Shields (Meadowbrook) 22.30; 4. Max Kaiser (Deer Run) 24.31; 5. Sean Jackson (Covington YMCA) 24.48

100-Yard Freestyle Relay: 1. Deer Run A (no names) 1:13.61; 2. Covington YMCA A 1:21.09; 3. Westchester Lakes A 1:24.56

11-and-12

100-Yard Freestyle: 1. Colby Chandler (Covington YMCA) 1:20.98; 2. Paul Young (Irwin Place) 1:27.23; 3. James Cash (Covington YMCA) 1:31.57

200-Yard Medley Relay: 1. Deer Run (no names) 2:47.34; 2. Covington YMCA A 3:11.36

50-Yard Freestyle: 1. Noah Thompson (Deer Run) 32.10; 2. Christian Lockwood (Deer Run) 33.38; 3. Daniel Dick (Deer Run) 33.51; 4. Colby Chandler (Covington YMCA) 34.38; 5. Paul Young (Irwin Place) 37.55

100-Yard Individual Medley: 1. Noah Thompson (Deer Run) 1:26.99; 2. Alex Barrus (Westchester Lakes) 1:41.80

50-Yard Butterfly: 1. Christian Lockwood (Deer Run) 51.80; 2. Matthew Brock (Deer Run) 54.85; 3. Paul Turner (Deer Run) 1:00.99

50-Yard Backstroke: 1. Alex M. Barrus (Westchester Lakes) 45.50; 2. Colby Chandler (Covington YMCA) 46.19; 3. Dylan Weathersby (Covington YMCA) 48.89; 4. Matthew Brock (Deer Run) 50.07; 5. Tyler McClean (Deer Run) 51.35

50-Yard Breaststroke: 1. Daniel Dick (Deer Run) 41.74; 2. Noah Thompson (Deer Run) 41.93; 3. Christian Lockwood (Deer Run) 45.85; 4. Verrick George (Covington YMCA) 52.00; 5. Paul Young (Irwin Place) 52.20

200-Yard Freestyle Relay: 1. Deer Run A (no names) 2:20.50; 2. Covington YMCA A 2:32.94

13-and-14

100-Yard Freestyle: 1. Joey Ellwanger (Covington YMCA) 53.35; 2. Michael Hurley (Meadowbrook) 1:03.70; 3. Steven Fair (Meadowbrook) 1:05.96; 4. Matthew Schumacher (Deer Run) 1:06.50; 5. Kacey Gmerek (Irwin Place) 1:07.27

200-Yard Medley Relay: 1. Covington YMCA A (Jack Mitchell, Robbie Ellwanger, Joey Ellwanger, Max Eagan) 2:05.61; 2. Deer Run A 2:15.83; 3. Irwin Place A 2:22.03

50-Yard Freestyle: 1. Joey Ellwanger (Covington YMCA) 24.94; 2. Andrew Swindle (Deer Run) 26.86; 3. Michael Hurley (Meadowbrook) 27.60; 4. Davey Manning (Irwin Place) 27.91; 5. Steven Fair (Meadowbrook) 29.11

100-Yard Individual Medley: 1. Jack Mitchell (Covington YMCA) 1:04.37; 2. Andrew Swindle (Deer Run) 1:14.53; 3. Matt Mitchell (Covington YMCA) 1:14.57; Robbie Ellwanger (Covington YMCA) 1:17.14; 5. Davey Manning (Irwin Place) 1:19.28

50-Yard Butterfly: 1. Joey Ellwanger (Covington YMCA) 27.68; 2. Kacey Gmerek (Irwin Place) 33.08; 3. Davey Manning (Irwin Place) 35.05; 4. Matt Mitchell (Covington YMCA) 35.66; 5. Mercer Bradley (Honey Creek) 38.63

50-Yard Backstroke: 1. Jack Mitchell (Covington YMCA) 30.50; 2. Chris York (Deer Run) 37.02; 3. Robbie Ellwanger (Covington YMCA) 37.32; 4. Michael Hurley (Meadowbrook) 37.47; 5. Grant Vojnich (Deer Run) 40.14

50-Yard Breaststroke: 1. Jack Mitchell (Covington YMCA) 34.64; 2. Matthew Schumacher (Deer Run) 36.14; 3. Robbie Ellwanger (Covington YMCA) 38.60; 4. Matt Mitchell (Covington YMCA) 38.76; 5. Andrew Swindle (Deer Run) 39.05

200-Yard Freestyle Relay: 1. Covington YMCA A (Jack Mitchell, Robbie Ellwanger, Max Eagan, Joey Ellwanger) 1:52.46; 2. Deer Run A 1:59.45; 3. Irwin Place A 2:11.06

15-and-over

100-Yard Freestyle: 1. Taylor Horton (Deer Run) 55.67; 2. Sam Bevins (Deer Run) 59.30; 3. Andrew Delevett (Irwin Place) 1:04.21; 4. Travis Donner (Deer Run) 1:05.11; 5. Myles Vojnich (Deer Run) 1:10.10

200-Yard Medley Relay: 1. Deer Run A (no names) 1:50.92; 2. Irwin Place A 2:07.51; 3. Deer Run B 2:09.51

50-Yard Freestyle: 1. Logan Gunzenhauser (Deer Run) 23.76; 2. Taylor Horton (Deer Run) 23.82; 3. Joshua Jones (Deer Run) 24.35; 4. Sam Bevins (Deer Run) 26.38; 5. Andrew Delevett (Irwin Place) 26.61

100-Yard Individual Medley: 1. Matthew Tibbetts (Irwin Place) 59.03; 2. Joshua Jones (Deer Run) 1:02.86; 3. James Kuhn (Deer Run) 1:06.11; 4. Josh Danforth (Meadowbrook) 1:06.75; 5. Adam Dunton (Deer Run) 1:14.50

50-Yard Butterfly: 1. Matthew Tibbetts (Irwin Place) 25.03; 2. James Kuhn (Deer Run) 29.48; 3. Josh Danforth (Meadowbrook) 30.10; 4. Adam Dunton (Deer Run) 30.77; 5. Matt Eble (Irwin Place) 32.22

50-Yard Backstroke: 1. Logan Gunzenhauser (Deer Run) 28.63; 2. Josh Danforth (Meadowbrook) 29.28; 3. Taylor Horton (Deer Run) 29.91; 4. Andrew Delevett (Irwin Place) 33.34; 5. Adam Dunton (Deer Run) 35.61

50-Yard Breaststroke: 1. Matthew Tibbetts (Irwin Place) 29.34; 2. Logan Gunzenhauser (Deer Run) 30.28; 3. Joshua Jones (Deer Run) 32.55; 4. James Kuhn (Deer Run) 33.38; 5. Sam Bevins (Deer Run) 37.60

200-Yard Freestyle Relay: 1. Deer Run A (no names) 1:37.17; 2. Irwin Place A 1:46.96; 3. Deer Run B 1:51.82

Girls

6-and-under

50-Yard Freestyle: 1. Emma Kate Leach (Covington YMCA) 1:03.74; 2. Ashley Smith (Deer Run) 1:11.70; 3. Emma Brock (Deer Run) 1:18.97; 4. Maddie Lombard (Westchester Lakes) 1:19.44; 5. Hope Ferguson (Covington YMCA) 1:19.97

25-Yard Freestyle: 1. Emma Kate Leach (Covington YMCA) 28.58; 2. Emma Brock (Deer Run) 31.60; 3. Maddie Lombard (Westchester Lakes) 34.50; 4. Hope Ferguson (Covington YMCA) 35.19; 5. Ashley Smith (Deer Run) 36.09

25-Yard Backstroke: 1. Emma Kate Leach (Covington YMCA) 35.17; 2. Ashley Smith (Deer Run) 37.17; 3. Hope Ferguson (Covington YMCA) 41.11; 4. Maddie Lombard (Westchester Lakes) 41.58; 5. Lyric Simpson (Covington YMCA) 42.89

100-Yard Freestyle Relay: Deer Run A (no names) 3:41.24

7-and-8

50-Yard Freestyle: 1. Delaney Willette (Deer Run) 35.46; 2. Taylor Schaedel (Honey Creek) 43.28; 3. Leah Jackson (Covington YMCA) 45.42; 4. JoAnna Bowers (Honey Creek) 45.90; 5. Emily Bradley (Honey Creek) 46.25

100-Yard Medley Relay: 1. Covington YMCA A (Maggie Campbell, Lillie King, Leah Jackson, Eme Gibbs) 1:42.86; 2. Westchester Lakes A 1:52.28; 3. Deer Run A 2:03.50

25-Yard Freestyle: 1. Eme Gibbs (Covington YMCA) 19.91; 2. Taylor Schaedel (Honey Creek) 20.09; 3. Emily Bradley (Honey Creek) 20.63; 4. Sarah Jane Schlueter (Covington YMCA) 21.44; 5. JoAnna Bowers (Honey Creek) 22.16

100-Yard Individual Medley: 1. Delaney Willette (Deer Run) 1:37.30

25-Yard Butterfly: 1. Leah Jackson (Covington YMCA) 28.89; 2. Claire Williams (Meadowbrook) 29.44; 3. Eme Gibbs (Covington YMCA) 29.59; 4. Sophie Mosley (Westchester Lakes) 30.17; 5. Taylor Cushman (Westchester Lakes) 31.03

25-Yard Backstroke: 1. Eme Gibbs (Covington YMCA) 24.93; 2. Taylor Schaedel (Honey Creek) 27.01; 3. Maggie Campbell (Covington YMCA) 27.51; 4. Claire Williams (Meadowbrook) 27.76; 5. Reese Coward (Westchester Lakes) 27.84

25-Yard Breaststroke: 1. Delaney Willette (Deer Run) 22.10; 2. Sarah Jane Schlueter (Covington YMCA) 32.29; 3. Abigayle Allen (Meadowbrook) 32.97; 4. Lillie King (Covington YMCA) 33.22; 5. Kortni Blalock (Covington YMCA) 33.90

100-Yard Freestyle Relay: 1. Westchester Lakes A (Madison Lowe, Sophie Mosley, Taylor Cushman, Max Oller) 1:13.29; 2. Honey Creek A 1:23.72; 3. Covington YMCA A 1:28.00

100-Yard Freestyle Relay: 1. Honey Creek A (Amanda Armstrong, Kayleigh Kelly, Kylie Kersch, Sara Marchman) 1:14.32; 2. Irwin Place A 1:22.27; 3. Deer Run A 1:22.28

9-and-10

50-Yard Freestyle: 1. Katie Schumacher (Deer Run) 37.07; 2. Sara Marchman (Honey Creek) 37.14; 3. Kylie Kersch (Honey Creek) 38.84; 4. Audrey Manning (Irwin Place) 39.85; 5. Adoris Gibbs (Covington YMCA) 41.21

100-Yard Medley Relay: Irwin Place A (Jade McPike, Emma Golden, Audrey Manning, Jana Crawford) 1:26.13; 2. Honey Creek A 1:29.20; 3. Westchester Lakes A 2:12.82

25-Yard Freestyle: 1. Amanda Armstrong (Honey Creek) 16.21; 2. Jana Crawford (Irwin Place) 17.72; 3. Georgia LaPann (Covington YMCA) 18.84; 4. Alisa Smith (Deer Run) 19.09; 5. Ashley Kelley (Covington YMCA) 19.72

100-Yard Individual Medley: 1. Jade McPike (Irwin Place) 1:37.84; 2. Katie Schumacher (Deer Run) 1:39.81; 3. Sara Marchman (Honey Creek) 1:48.24; 4. Jojo Brodie (Westchester Lakes) 1:53.84; 5. Adoris Gibbs (Covington YMCA) 1:54.80

25-Yard Butterfly: 1. Amanda Armstrong (Honey Creek) 18.95; 2. Jade McPike (Irwin Place) 19.20; 3. Kylie Kersch (Honey Creek) 19.22; 4. Katie Schumacher (Deer Run) 20.16; 5. Audrey Manning (Irwin Place) 23.29

25-Yard Backstroke: 1. Amanda Armstrong (Honey Creek) 19.66; 2. Jade McPike (Irwin Place) 21.87; 3. McKenzie Rowland (Meadowbrook) 23.16; 4. Kylie Kersch (Honey Creek) 23.19; 5. Emily Lent (Meadowbrook) 23.60

25-Yard Breaststroke: 1. Jojo Brodie (Westchester Lakes) 24.15; 2. Alisa Smith (Deer Run) 24.33; 3. Audrey Manning (Irwin Place) 24.48; 4. Caroline Turner (Deer Run) 26.91; 5. Maggie Dockery (Covington YMCA) 27.07

11-and-12

100-Yard Freestyle: 1. Heather Stanley (Covington YMCA) 1:11.18; 2. Eileen Potter (Honey Creek) 1:21.06; 3. Abby Swindle (Deer Run) 1:21.83; 4. Ashley Hammonds (Westchester Lakes) 1:21.87; 5. Lindsay Gmerek (Irwin Place) 1:36.64

200-Yard Medley Relay: 1. Covington YMCA A (Peyton Misenheimer, Kourtni Farley, Kit King, Heather Stanley) 2:52.57

50-Yard Freestyle: 1. Kit King (Covington YMCA) 31.54; 2. Corrine Cooper (Deer Run) 34.91; 3. Ashley Hammonds (Westchester Lakes) 35.85; 4. Eileen Potter (Honey Creek) 37.42; 5. Ashley Hong (Irwin Place) 39.69

100-Yard Individual Medley: 1. Sara Jean Lane (Irwin Place) 1:19.05; 2. Kit King (Covington YMCA) 1:21.92; 3. Corrine Cooper (Deer Run) 1:37.55; 4. Ashley Hammonds (Westchester Lakes) 1:39.95; 5. Sydney Norton (Deer Run) 1:44.62

50-Yard Butterfly: 1. Sara Jean Lane (Irwin Place) 37.68; 2. Kit King (Covington YMCA) 39.00; 3. Kourtni Farley (Covington YMCA) 52.10; 4. Sydney Norton (Deer Run) 55.41

50-Yard Backstroke: 1. Heather Stanley (Covington YMCA) 37.28; 2. Sara Jean Lane (Irwin Place) 37.70; 3. Jessica Lustenberger (Deer Run) 46.01; 4. Abby Swindle (Deer Run) 51.16; 5. Ashley Hong (Irwin Place) 54.1

50-Yard Breaststroke: 1. Eileen Potter (Honey Creek) 42.63; 2. Heather Stanley (Covington YMCA) 42.83; 3. Peyton Misenheimer (Covington YMCA) 43.66; 4. Abby Swindle (Deer Run) 44.27; 5. Corrine Cooper (Deer Run) 46.54

200-Yard Freestyle Relay: 1. Covington YMCA A (Heather Stanley, Kourtni Farley, Peyton Misenheimer, Kit King) 2:32.07; 2. Deer Run A 2:54.62

13-and-14

100-Yard Freestyle: 1. Beth Ward (Meadowbrook) 1:08.26; 2. Katarina Jones (Deer Run) 1:08.53; 3. Kelsi Nguyen (Deer Run) 1:21.49; 4. Ansley Kaiser (Deer Run) 1:23.32; 5. Logan Thompson (Deer Run) 1:26.03

200-Yard Medley Relay: 1. Deer Run A (no names) 2:25.75; 2. Irwin Place A 2:39.60; 3. Deer Run C 3:03.32

50-Yard Freestyle: 1. Carrie Cooper (Deer Run) 30.52; 2. Kayla Wright (Westchester Lakes) 31.50; 3. Ashley Spotts (Deer Run) 31.51; 4. Annaliese Vojnich (Deer Run) 31.85; 5. Kate McCalley (Honey Creek) 32.02

100-Yard Individual Medley: 1. Betsy Potter (Honey Creek) 1:13.07; 2. Katarina Jones (Deer Run) 1:21.82; 3. Carrie Cooper (Deer Run) 1:22.11; 4. Beth Ward (Meadowbrook) 1:23.85; 5. Sarah Lockwood (Deer Run) 1:24.20

50-Yard Butterfly: 1. Betsy Potter (Honey Creek) 32.57; 2. Annaliese Vojnich (Deer Run) 36.04; 3. Kayla Wright (Westchester Lakes) 36.95; 4. Maya Tome (Irwin Place) 38.19; 5. Katarina Jones (Deer Run) 38.70

50-Yard Backstroke: 1. Carrie Cooper (Deer Run) 35.71; 2. Kate McCalley (Honey Creek) 37.03; 3. Taylor Beauchamp (Meadowbrook) 37.08; 4. Ashley Spotts (Deer Run) 42.02; 5. Kelsey McCarty (Meadowbrook) 44.77

50-Yard Breaststroke: 1. Betsy Potter (Honey Creek) 37.71; 2. Sarah Lockwood (Deer Run) 40.85; 3. Taylor Beauchamp (Meadowbrook) 40.95; 4. Beth Ward (Meadowbrook) 42.17; 5. Ashley Spotts (Deer Run) 42.20

200-Yard Freestyle Relay: 1. Deer Run A (no names) 2:08.94; 2. Deer Run B 2:24.59; 3. Irwin Place A 2:25.27

15-and-over

100-Yard Freestyle: 1. Kellie Fair (Meadowbrook) 1:02.28; 2. Katie Cuson (Covington YMCA) 1:04.48; 3. Abbi Lewis (Deer Run) 1:08.49; 4. Melanie Elbe (Irwin Place) 1:08.93; 5. Jenna Lamont (Honey Creek) 1:09.57

200-Yard Medley Relay: 1. Meadowbrook A (Kellie Fair, Cara Tupps, Patti Murphy, Brooke Tryon) 2:17.71; 2. Deer Run A 2:19.66; 3. Honey Creek A 2:27.00

50-Yard Freestyle: 1. Katie Cuson (Covington YMCA) 29.33; 2. Shannon Wroe (Deer Run) 30.18; 3. Jenna Lamont (Honey Creek) 31.12; 4. Brooke Tryon (Meadowbrook) 31.77; 5. Heidi Lakstigala (Honey Creek) 32.42

100-Yard Individual Medley: 1. Madison Ingram (Deer Run) 1:12.07; 2. Kellie Fair (Meadowbrook) 1:15.45; 3. Patti Murphy (Meadowbrook) 1:15.71; 4. Abbi Lewis (Deer Run) 1:17.97; 5. Brooke Tryon (Meadowbrook) 1:24.97

50-Yard Butterfly: 1. Madison Ingram (Deer Run) 31.24; 2. Katie Cuson (Covington YMCA) 32.29; 3. Melanie Elbe (Irwin Place) 32.89; 4. Patti Murphy (Meadowbrook) 34.31; 5. Cara Tupps (Meadowbrook) 40.42

50-Yard Backstroke: 1. Kellie Fair (Meadowbrook) 34.04; 2. Melanie Elbe (Irwin Place) 34.62; 3. Jenna Lamont (Honey Creek) 35.03; 4. Brooke Tryon (Meadowbrook) 35.76; 5. Abbi Lewis (Deer Run) 35.97

50-Yard Breaststroke: 1. Madison Ingram (Deer Run) 37.71; 2. Patti Murphy (Meadowbrook) 38.89; 3. Shannon Wroe (Deer Run) 40.32; 4. Cara Tupps (Meadowbrook) 42.60; 5. Heidi Lakstigala (Honey Creek) 46.33

200-Yard Freestyle Relay: 1. Meadowbrook A (Amber Redlinger, Brooke Tryon, Kellie Fair, Patti Murphy) 2:03.14; Deer Run A 2:04.64; 3. Irwin Place A 2:19.18