0

Making waves
Piranhas take first at county meet

CONYERS - The action was fast and the competition was fierce Saturday at the Rockdale Swim League 2008 County Meet.

And for the first time in meet history, a team from Rockdale County did not win the meet.

The Covington Piranhas captured the top spot with 757 points, edging the Deer Run Dolphins and the Meadowbrook Marlins.

Piranhas co-head coach Lisa Tibbetts said she was pleased to see the hard work the swimmers had put in pay off Saturday.

"I'm extremely proud of these kids. I'm just amazed," Tibbetts said. "This is only Covington's second year in the meet, and for them to take first place, it's pretty amazing. We really pulled it together. I've got to thank the parents for bringing the kids, making sure they're at practice and just being dedicated parents. That's a big part of it.

"It was a very close race, but we had a lot of new kids who just started this year and they swam some fantastic times. The swimmers have really progressed over the past four weeks."

The Dolphins and Marlins had the tightest finish at the meet as Deer Run finished one point ahead of Meadowbrook for second place. The Dolphins finished with 656 points, while the Marlins tallied 655.

The difference between fourth and sixth was also a narrow margin. Honey Creek took fourth with 284 points, Westchester Lakes placed fifth with 253 and Irwin Place finished sixth with 213.

Individually, there were several swimmers who finished first in multiple events.

Topping the list were Amanda Armstrong, Jacob Allen, Steven Fair, Betsy Potter, Emily Eisenman, Joey Ellwanger and Lauren Troxler - all of whom won three events on the day.

Armstrong took the top spot in the girls 7-8 50-yard freestyle, the 25 butterfly and the 25 backstroke. Allen took first in the Boys 9-10 100 Individual Medley (IM), the 25 butterfly and the 25 breaststroke. Fair captured first in the Boys 11-12 100 freestyle, the 50 freestyle and the 50 butterfly. Potter swam to victory in the girls 11-12 50 butterfly, the 50 breaststroke and the 100 IM. Eisenman was the blue ribbon winner in the girls 13-14 100 freestyle, the 50 freestyle and the 50 breaststroke. Ellwanger placed first in the boys 13-14 50 butterfly, the 100 freestyle and the 50 backstroke. Troxler's three wins came in the girls 15-and-up 100 freestyle, the 100 IM and the 50 backstroke.

Other swimmers notching wins in two events were Maggie Campbell (girls 6-and-under 50 freestyle, 25 freestyle), Cody Brooks (boys 7-8 50 freestyle, 25 butterfly), KeMaya Tucker (girls 9-10 50 freestyle, 100 IM), Vadium Svirida (boys 9-10 50 freestyle, 25 backstroke), Jacob Engelbracht (boys 7-8 25 freestyle, 25 backstroke), Delaney Willette (girls 7-8 25 freestyle, 25 breaststroke), Will Kimsey (boys 7-8 25 freestyle, 25 breaststroke), Sydney Vadney (girls 9-10 25 freestyle, 25 breaststroke), Alex Barrus (boys 9-10 25 freestyle, 100 IM), Meghan O'Loughlin (girls 11-12 50 freestyle, 50 backstroke), Andrew Swindle (boys 13-14 50 freestyle, 100 IM), Taylor Horton (boys 15-and-up 100 freestyle, 50 freestyle), Melanie Wright (girls 15-and-up 50 breaststroke, 50 butterfly) and Drew Ellwanger (boys 15-and-up 100 IM, 50 breaststroke).

Brandon Evans can be reached at brandon.evans@rockdalecitizen.com.

SideBar: Rockdale Swim League 2008 County Meet

Girls 6-and-under 50-yard freestyle

1. Maggie Campbell, YMCA Piranhas, 55.73

2. Sarah Jane Schlueter, YMCA Piranhas, 1:05.24

3. Abigayle Allen, Meadowbrook Marlins, 1:08.46

Boys 6-and-under 50-yard freestyle

1. Christopher Stoneman, YMCA Piranhas, 1:28.81

2. Jacob Engelbracht, Meadowbrook Marlins, 1:30.55

3. Keller White, Deer Run Dolphins, 1:54.26

Girls 7-and-8 50-yard freestyle

1. Amanda Armstrong, Honey Creek "Splash," 38.83

2. Delaney Willette, Deer Run Dolphins, 39.43

3. Sara Marchman, Honey Creek "Splash," 47.34

Boys 7-and-8 50-yard freestyle

1. Cody Brooks, YMCA Piranhas, 44.22

2. Daniel Lavelle, YMCA Piranhas, 46.16

3. Brooks Benton, YMCA Piranhas, 47.14

Girls 9-and-10 50-yard freestyle

1. KeMaya N. Tucker, YMCA Piranhas, 32.76

2. Tiffany Thomas, Meadowbrook Marlins, 44.04

3. Kylie Kersch, Honey Creek "Splash," 45.64

Boys 9-and-10 50-yard freestyle

1.Vadim Svirida, Meadowbrook Marlins, 38.43

2. Alex M. Barrus, Westchester Lakes, 40.24

3. Paul Turner, Deer Run Dolphins, 42.24

Girls 6-and-under 25-yard freestyle

1. Maggie Campbell, YMCA Piranhas, 24.01

2. Sarah Jane Schlueter, YMCA Piranhas, 25.97

3. Abigayle Allen, Meadowbrook Marlins, 26.95

Boys 7-and-8 25-yard freestyle

1. Jacob Engelbracht, Meadowbrook Marlins, 36.99

2. Christopher Stoneman, YMCA Piranhas, 39.44

3. Dargan Cole, YMCA Piranhas, 41.61

Girls 7-and-8 25-yard freestyle

1. Delaney Willette, Deer Run Dolphins, 17.51

2. Caroline Dipinski, Honey Creek "Splash," 19.56

3. Taylor Schaedel, YMCA Piranhas, 23.35

Boys 7-and-8 25-yard freestyle

1. Aaron Thompson, Deer Run Dolphins, 19.69

2. Daniel Lavelle, YMCA Piranhas, 21.29

3. Will Kimsey, Westchester Lakes, 21.84

Girls 9-and-10 25-yard freestyle

1. Sydney Vadney, Meadowbrook Marlins, 16.82

2. Lindsay Gmerek, Irwin Place, 16.93

3. Katie Schumacher, Deer Run Dolphins, 18.52

Boys 9-and-10 25-yard freestyle

1. Alex M. Barrus, Westchester Lakes, 17.58

2. Spencer Bayless, Meadowbrook Marlins, 18.81

3. Dax Willette, Deer Run Dolphins, 20.67

Girls 7-and-8 100 IM

1. Jade McPike, YMCA Piranhas, 1:56.24

2. Emily Lent, Meadowbrook Marlins, 1:58.30

3. Caroline Dipinski, Honey Creek "Splash," 2:10.94

Boys 7-and-8 100-yard IM

1. James Lane, Irwin Place, 2:02.15

2. Cory Ziegler, Meadowbrook Marlins, 2:25.27

3. David Tuck, Meadowbrook Marlins, 2:35.31

Girls 9-and-10 100-yard IM

1. KeMaya N. Tucker, YMCA Piranhas, 1:29.53

2. Eileen Potter, Honey Creek "Splash," 1:41.16

3. Sara Jean Lane, Irwin Place, 1:41.84

Boys 9-and-10 100-yard IM

1. Jacob Allen, Meadowbrook Marlins, 1:41.40

2. Alex M. Barrus, Westchester Lakes, 1:45.64

3. Cameron Madsen, YMCA Piranhas, 2:08.47

Girls 7-and-8 25-yard butterfly

1. Amanda Armstrong, Honey Creek "Splash," 22.14

2. Jade McPike, YMCA Piranhas, 23.78

3. Sara Marchman, Honey Creek "Splash," 27.65

Boy 7-and-89 25-yard butterfly

1. Cody Brooks, YMCA Piranhas, 23.45

2. Nick Bouchillon, Honey Creek "Splash," 29.20

3. James Lane, Irwin Place, 29.46

Girls 9-and-10 25-yard butterfly

1. Sara Jean Lane, Irwin Place, 20.07

2. Eileen Potter, Honey Creek "Splash," 22.29

3. Katie Schumacher, Deer Run Dolphins, 24.18

Boys 9-and-10 25-yard butterfly

1. Jacob Allen, Meadowbrook Marlins, 18.98

2. Vadim Svirida, Meadowbrook Marlins, 20.58

3. Paul Turner, Deer Run Dolphins, 25.48

Girls 6-and-under 25-yard backstroke

1. Abigayle Allen, Meadowbrook Marlins, 28.22

2. Maggie Campbell, YMCA Piranhas, 28.69

3. Leah Jackson, YMCA Piranhas, 35.70

Boys 6-and-under 25-yard backstroke

1. Jacob Engelbracht, Meadowbrook Marlins, 43.64

2. Christopher Stoneman, YMCA Piranhas, 44.86

3. Jack Conner Friddell, YMCA Piranhas, 58.45

Girls 7-and-8 25-yard backstroke

1. Amanda Armstrong, Honey Creek "Splash," 22.25

2. Jade McPike, YMCA Piranhas, 22.58

3. Emily Lent, Meadowbrook Marlins, 23.39

Boys 7-and-8 25-yard backstroke

1. Brooks Benton, YMCA Piranhas, 24.53

2. Destry Carrasquillo, Irwin Place, 24.72

3. Daniel Lavelle, YMCA Piranhas, 25.28

Girls 9-and-10 25-yard backstroke

1. Katie Barton, Meadowbrook Marlins, 22.08

2. Lindsay Gmerek, Irwin Place, 22.36

3. Corrine Cooper, Deer Run Dolphins, 22.63

Boys 9-and-10 25-yard backstroke

1. Vadim Svirida, Meadowbrook Marlins, 21.66

2. Spencer Bayless, Meadowbrook Marlins, 26.00

3. Hudson Newberry, Irwin Place, 26.41

Girls 7-and-8 25-yard breaststroke

1. Delaney Willette, Deer Run Dolphins, 22.64

2. Josephine Brodie, Westchester Lakes, 24.37

3. Emily Bradley, Honey Creek "Splash," 28.19

Boys 7-and-8 25-yard breaststroke

1. Will Kimsey, Westchester Lakes, 25.07

2. Sean Jackson, YMCA Piranhas, 26.62

3. James Lane, Irwin Place, 27.25

Girls 9-and-10 25-yard breaststroke

1. Sydney Vadney, Meadowbrook Marlins, 20.77

2. Tiffany Thomas, Meadowbrook Marlins, 21.55

3. Lindsay Gmerek, Irwin Place, 22.74

Boys 9-and-10 25-yard breaststroke

1. Jacob Allen, Meadowbrook Marlins, 23.01

2. Dax Willette, Deer Run Dolphins, 23.94

3. Cameron Madsen, YMCA Piranhas, 24.05

Girls 11-and-12 100-yard freestyle

1. Katarina Jones, Deer Run Dolphins, 1:14.61

2. Beth Ward, Meadowbrook Marlins, 1:14.83

3. Heather Stanley, YMCA Piranhas, 1:15.37

Boys 11-and-12 100-yard freestyle

1. Steven Fair, Meadowbrook Marlins, 1:14.56

2. Bay Abrahamsen, Honey Creek "Splash," 1:16.27

3. Brady Baxter, Westchester Lakes, 1:19.77

Girls 13-and-14 100-yard freestyle

1. Emily Eisenman, Irwin Place, 1:01.99

2. Madison Ingram, Deer Run Dolphins, 1:05.97

3. Kellie Fair, Meadowbrook Marlins, 1:08.29

Boys 13-and-14 100-yard freestyle

1. Joey Ellwanger, YMCA Piranhas, 1:00.14

2. Christian Griswold, Meadowbrook Marlins, 1:12.03

3. Spencer Hober, Irwin Place, 1:16.41

Girls 15-and-over 100-yard freestyle

1. Lauren Troxler, Meadowbrook Marlins, 1:01.15

2. Melanie L. Wright, YMCA Piranhas, 1:02.89

3. Lindsey Etheredge, Westchester Lakes, 1:03.79

Boys 15-and-over 100-yard freestyle

1. Taylor Horton, Deer Run Dolphins, 55.70

2. Drew A. Patterson, Westchester Lakes, 1:02.96

3. Bryan Cronan, Honey Creek "Splash," 1:03.26

Girls 11-and-12 50-yard freestyle

1. Megan O'Loughlin, Deer Run Dolphins, 31.70

2. Anna Vojnich, Deer Run Dolphins, 35.90

3. Kelsi Nguyen, Deer Run Dolphins, 37.51

Boys 11-and-12 50-yard freestyle

1. Steven Fair, Meadowbrook Marlins, 32.20

2. Reed Leclair, Deer Run Dolphins, 35.27

3. Christian Lockwood, Deer Run Dolphins, 35.49

Girls 13-and-14 50-yard freestyle

1. Emily Eisenman, Irwin Place, 27.76

2. Tiffany N. Gilmore, YMCA Piranhas, 30.83

3. Sarah Lockwood, Deer Run Dolphins, 31.34

Boys 13-and-14 50-yard freestyle

1. Andrew Swindle, Deer Run Dolphins, 28.62

2. Christian Griswold, Meadowbrook Marlins, 30.54

3. Davey Manning, Irwin Place, 30.68

Girls 15-and-over 50-yard freestyle

1. Miranda D. Wright, YMCA Piranhas, 28.99

2. Jordan E. Young, Westchester Lakes, 29.62

3. Shelby Gaddis, YMCA Piranhas, 29.66

Boys 15-and-over 50-yard freestyle

1. Taylor Horton, Deer Run Dolphins, 24.52

2. Logan Gunzenhauser, Deer Run Dolphins, 24.53

3. Joshua Jones, Deer Run Dolphins, 24.78

Girls 11-and-12 100-yard IM

1. Betsy Potter, Honey Creek "Splash," 1:16.60

2. Kayla Damron, YMCA Piranhas, 1:23.91

3. Beth Ward, Meadowbrook Marlins, 1:30.79

Boys 11-and-12 100-yard IM

1. Noah Thompson, Deer Run Dolphins, 1:38.92

2. Drew Leclair, Deer Run Dolphins, 1:38.53

3. Ethan Miner, Meadowbrook Marlins, 1:47.63

Girls 13-and-14 100-yard IM

1. Madison Ingram, Deer Run Dolphins, 1:16.30

2. Kate McCalley, Honey Creek "Splash," 1:22.19

3. Rebecca Coffman, Meadowbrook Marlins, 1:23.21

Boys 13-and-14 100-yard IM

1. Andrew Swindle, Deer Run Dolphins, 1:18.71

2. Matthew Schumacher, Deer Run Dolphins, 1:20.93

3. Robbie Ellwanger, YMCA Piranhas, 1:22.55

Girls 15-and-over 100-yard IM

1. Lauren Troxler, Meadowbrook Marlins, 1:12.66

2. Miranda D. Wright, YMCA Pirhanans, 1:14.59

3. Lindsey Etheredge, Westchester Lakes, 1:16.36

Boys 15-and-over 100-yard IM

1. Drew Ellwanger, YMCA Piranhas, 58.85

2. Matthew A. Tibbetts, YMCA Piranhas, 1:00.71

3. Logan Gunzenhauser, Deer Run Dolphins, 1:02.88

Girls 11-and-12 50-yard butterfly

1. Betsy Potter, Honey Creek "Splash," 34.61

2. Kayla Damron, YMCA Piranhas, 38.40

3. Katarina Jones, Deer Run Dolphins, 39.62

Boys 11-and-12 50-yard butterfly

1. Steven Fair, Meadowbrook Marlins, 38.68

2. Christian Lockwood, Deer Run Dolphins, 43.25

3. David DesPres, YMCA Piranhas, 47.10

Girls 13-and-14 50-yard butterfly

1. Kellie Fair, Meadowbrook Marlins, 35.10

2. Melanie J. Eble, YMCA Piranhas, 35.54

3. Tiffany N. Gilmore, YMCA Piranhas, 35.64

Boys 13-and-14 50-yard butterfly

1. Joey Ellwanger, YMCA Piranhas, 29.96

2. Davey Manning, Irwin Place, 38.77

3. John Greer, Deer Run Dolphins, 39.02

Girls 15-and-over 50-yard butterfly

1. Melanie L. Wright, YMCA Piranhas, 30.91

2. Shelby Gaddis, YMCA Piranhas, 31.70

3. Katie Newman, Irwin Place, 32.84

Boys 15-and-over 50-yard butterfly

1. Matthew A. Tibbetts, YMCA Piranhas, 25.89

2. Drew Ellwanger, YMCA Piranhas, 26.03

3. Josh Danforth, Meadowbrook Marlins, 28.46

Girls 11-and-12 50-yard backstroke

1. Meghan O'Loughlin, Deer Run Dolphins, 39.45

2. Anna Vojnich, Deer Run Dolphins, 41.48

3. Kelly Masters, Meadowbrook Marlins, 45.24

Boys 11-and-12 50-yard backstroke

1. Jack Mitchell, YMCA Piranhas, 32.16

2. Matt Mitchell, YMCA Piranhas, 38.49

3. Christian Lockwood, Deer Run Dolphins, 44.67

Girls 13-and-14 50-yard backstroke

1. Kellie Fair, Meadowbrook Marlins, 36.20

2. Melanie J. Eble, Westchester Lakes, 36.27

3. Tiffany N. Gilmore, YMCA Piranhas, 37.46

Boys 13-and-14 50-yard backstroke

1. Joey Ellwanger, YMCA Piranhas, 33.83

2. Walker Dunson, Meadowbrook Marlins, 38.94

3. Robbie Ellwanger, YMCA Piranhas, 38.99

Girls 15-and-over 50-yard backstroke

1. Lauren Troxler, Meadowbrook Marlins, 32.89

2. Lindsey Etheredge, Westchester Lakes, 34.54

3. Miranda D. Wright, YMCA Piranhas, 34.79

Boys 15-and-over 50-yard backstroke

1. Josh Danforth, Meadowbrook Marlins, 29.75

2. Taylor Horton, Deer Run Dolphins, 30.74

3. David Lockwood, Deer Run Dolphins, 32.62

Girls 11-and-12 50-yard breaststroke

1. Betsy Potter, Honey Creek "Splash," 36.73

2. Meghan O'Loughlin, Deer Run Dolphins, 38.95

3. Heather Stanley, YMCA Piranhas, 44.34

Boys 11-and-12 50-yard breaststroke

1. Jack Mitchell, YMCA Piranhas, 40.02

2. Matt Mitchell, YMCA Piranhas, 43.57

3. David DesPres, YMCA Piranhas, 47.94

Girls 13-and-14 50-yard breaststroke

1. Emily Eisenman, Irwin Place, 35.79

2. Madison Ingram, Deer Run Dolphins, 36.43

3. Kellen Vadney, Meadowbrook Marlins, 41.04

Boys 13-and-14 50-yard breaststroke

1. Matthew Schumacher, Deer Run Dolphins, 38.24

2. Campbell Harrison, YMCA Piranhas, 41.84

3. Robbie Ellwanger, YMCA Piranhas, 42.19

Girls 15-and-over 50-yard breaststroke

1. Melanie L. Wright, YMCA Piranhas, 37.49

2. Patti Murphy, Meadowbrook Marlins, 39.52

3. Shelby Gaddis, YMCA Piranhas, 39.87

Boys 15-and-over 50-yard breaststroke

1. Drew Ellwanger, YMCA Piranhas, 28.94

2. Matthew A. Tibbetts. YMCA Piranhas, 30.36

3. Logan Gunzenhauser, Deer Run Dolphins, 30.78

Girls 11-and-12 200-yard freestyle relay

1. Deer Run Dolphins, 2:20.29

2. YMCA Piranhas, 2:35.00

3. Meadowbrook Marlins, 2:37.72

Boys 11-and-12 200-yard freestyle relay

1. YMCA Piranhas, 2:17.65

2. Deer Run Dolphins, 2:23.76

3. YMCA Piranhas, 2:39.29

Girls 13-and-14 200-yard freestyle relay

1. Deer Run Dolphins, 2:08.48

2. Meadowbrook Marlins, 2:09.43

3. Deer Run Dolphins, 2:37.28

Boys 13-and-14 200-yard freestyle relay

1. YMCA Piranhas, 2:07.31

2. Deer Run Dolphins, 2:10.97

3. Irwin Place, 2:14.26

Girls 15-and-over 200-yard freestyle relay

1. YMCA Piranhas, 1:58.69

2. Meadowbrook Marlins, 2:05.42

3. Westchester Lakes, 2:07.57

Mixed 15-and-over 200-yard freestyle relay

1. Deer Run Dolphins, 1:38.39

2. Westchester Lakes, 1:46.89

3. YMCA Piranhas, 1:47.14