0

Sample ballot for July 15 primary released

Editor's Note: The following is a sample of what Newton County voters will find on the ballot in the July 15 primary. Please note that not all of the following choices will be available on all ballots, depending upon which district the voter lives within.

Newton County Democratic Party

Primary Election Ballot

July 15, 2008

For United States Senate

(vote for one)

· Dale Cardwell

· Vernon Jones

· Rand Knight

· Josh Lanier

· Jim Martin

For Public Service Commissioner

(To Succeed Angela Elizabeth Speir, vote for one)

· Bob Indech

· Jim Powell

For U.S. Representative in 111th Congress From the 7th Congressional District of Georgia

(Vote for one)

· Doug Heckman

For U.S. Representative in 111th Congress From the 8th Congressional District of Georgia

(Vote for One)

· Jim Marshall (incumbent)

· Robert Nowak

For State Senator From 17th District

(Vote for One)

· Rudy B. Cox

For State Representative in the General Assembly From 95th District

(Vote for One)

· Toney Collins

· Georgia Wilson

For Judge of the Probate Court

(Vote for One)

· Henry Baker (incumbent)

For Sheriff

(Vote for One)

· Ezell Brown

· Gwen Hightower

For Tax Commissioner

(Vote for One)

· Nicholas P. Day

For County Commission Chairman

(Vote for One)

· Emmett Denby

· Kathryn G. Morgan

· Hubert White

For County Commissioner District 1

(Vote for One)

· Mark Patrick

· Willie J. Smith

For County Commissioner District 3

(Vote for One)

· Jimmy Clark

· Andrea Cooper

· Victor M. Etefia

· Nancy Schulz

· Gabriel White

For County Commissioner District 5

(Vote for One)

· Randy Vinson

For County Board of Education District 2

(Vote for One)

· Eddie Johnson

For County Board of Education District 4

(Vote for One)

· Almond Turner (incumbent)

Newton County Republican Party Primary

Election Ballot

July 15, 2008

For United States Senate

(Vote for One)

· Saxby Chambliss (incumbent)

For Public Service Commissioner

(To Succeed H. Doug Everett, Vote for One)

· Rick Collum

· H. Doug Everett (incumbent)

For Public Service Commissioner

(To Succeed Angela Elizabeth Speir, Vote for One)

· Pam Davidson

· Lauren W. McDonald Jr.

For U.S. Representative in 111th Congress From the 7th Congressional District of Georgia

(Vote for One)

· John Linder (incumbent)

For U.S. Representative in 111th Congress From the 8th Congressional District of Georgia

(Vote for One)

· Rick Goddard

For State Senator From 17th District

(Vote for One)

· Mike D. Crotts

· John Douglas (incumbent)

For State Representative in the General Assembly from 95th District

(Vote for One)

· Erick Hunt

For State Representative in the General Assembly From 110th District

(Vote for One)

· John Lunsford (incumbent)

For State Representative in the General Assembly From 112th District

(Vote for One)

· Doug Holt (incumbent)

For District Attorney of the Alcovy Judicial Circuit

(Vote for One)

· Ken Wynne (incumbent)

For Clerk of Superior Court

(Vote for One)

· Linda D. Hays (incumbent)

For Sheriff

(Vote for One)

· Stacey L. Cotton

· Christopher Cowan

· Martin Eugene (Marty) Roberts Sr.

· Bill Watterson

For Tax Commissioner

(Vote for One)

· Barbara Dingler (incumbent)

· Doris Strickland

For Coroner

(Vote for One)

· Tommy Davis

For County Commission Chairman

(Vote for One)

· Ed Hutter

· Susette Monk

· Roy Aaron Varner (incumbent)

For County Commissioner District 1

(Vote for One)

· T.M. "Mort" Ewing (incumbent)

· Ann H. Wilson

For County Commissioner District 3

(Vote for One)

· Matthew Eason

· Keith Mitcham

For County Commissioner District 5

(Vote for One)

· Tim Fleming

· John Travis

For County Board of Education District 2

(Vote for One)

· Rickie L. Corley (incumbent)