0

Salem girls claim No. 1 seed
Region 8-AAAA Tournament pairings

CONYERS - Good fortune smiled on the Salem girls basketball team at the coaches' meeting for the Region 8-AAAA Tournament on Sunday.

The Lady Seminoles won a three-way coin clip with Heritage and Cedar Shoals and claimed the No. 1 seed from 8-AAAA South for the tournament, which starts today at Dacula High School.

The Heritage girls picked up the No. 2 seed from 8-AAAA South, while Cedar Shoals is the No. 3 seed.

The tournament pairings for the boys and girls follow:

Region 8-AAAA Boys Tournament

Boys

Monday

(at Dacula H.S.)

Salem (No. 6 seed 8-AAAA South) vs. Loganville (No. 3 Seed 8-AAAA North), 5:30 p.m.

Jackson County (No 5. seed 8-AAAA North) vs. Rockdale (No. 4 seed 8-AAAA South), 8:30 p.m.

Tuesday

(at Dacula H.S.)

Habersham Central-Madison County winner vs. Alcovy (No. 3 seed 8-AAAA South), 5:30 p.m.

Eastside (No. 5 seed 8-AAAA South) vs. Clarke Central (No. 4 seed 8-AAAA North), 8:30 p.m.

Wednesday

(at Dacula H.S.)

Salem-Loganville winner vs. Cedar Shoals (No. 2 seed 8-AAAA South), 5:30 p.m.

Jackson County-Rockdale winner vs. Dacula (No. 1 seed 8-AAAA North), 8:30 p.m.

Thursday

(at Dacula H.S.)

Habersham Central-Madison County-Alcovy winner vs. Winder-Barrow (No. 2 seed 8-AAAA North), 5:30 p.m.

Eastside-Clarke Central winner vs. Heritage (No. 1 seed 8-AAAA South), 8:30 p.m.

Friday

(at Dacula H.S.)

Semifinal, 5:30 p.m.

Semifinal, 8:30 p.m.

Saturday

(at Dacula H.S.)

Third-Place Game, 5:30 p.m.

Championship Game, 8:30 p.m.

Girls

Monday

(at Dacula H.S.)

Eastside (No. 6 seed 8-AAAA South) vs. Loganville (No. 3 Seed 8-AAAA North), 4 p.m.

Dacula (No 5. seed 8-AAAA North) vs. Rockdale (No. 4 seed 8-AAAA South), 7 p.m.

Tuesday

(at Dacula H.S.)

Jackson County-Habersham Central winner vs. Alcovy (No. 3 seed 8-AAAA South), 4 p.m.

Alcovy (No. 5 seed 8-AAAA South) vs. Winder-Barrow (No. 4 seed 8-AAAA North), 7 p.m.

Wednesday

(at Dacula H.S.)

Eastside-Loganville winner vs. Heritage (No. 2 seed 8-AAAA South), 4 p.m.

Dacula-Rockdale winner vs. Clarke Central (No. 1 seed 8-AAAA North), 7 p.m.

Thursday

(at Dacula H.S.)

Jackson County-Habersham Central-Cedar Shoals winner vs. Madison County (No.

2 seed 8-AAAA North), 4 p.m.

Alcovy-Winder-Barrow winner vs. Salem (No. 1 seed 8-AAAA South), 7 p.m.

Friday

(at Dacula H.S.)

Semifinal, 4 p.m.

Semifinal, 7 p.m.

Saturday

(at Dacula H.S.)

Third-Place Game, 4 p.m.

Championship Game, 7 p.m.